SolónPředvánoční Solón již brzy u vás

Poslední vydání Solóna tohoto roku obsahuje kromě tradičních aktualit a novinek z veřejné správy také sérii PF 2022 jak přímo z vašich úřadů, tak od zaměstnanců společnosti Triada. Kromě novoročních přání se můžete v Solónovi těšit i na nejnovější Tipy na práci s IS Munis, které se tentokrát věnují modulům Mzdy nebo Seznam obyvatel a volby. Připraveny jsou pro vás jako vždy i anotace ke všem důležitým novým a novelizovaným zákonům.

Páté číslo Solóna se samozřejmě věnuje novince, která na vás všechny čeká od 1. ledna 2022. Od tohoto data totiž budete muset povinně zveřejňovat všechny svoje obecně závazné vyhlášky v tzv. Sbírce právních předpisů ÚSC a některých správních úřadů. Solón vás v této souvislosti mj. upozorňuje na dokument Ministerstva vnitra obsahující odpovědi na nejčastější otázky spojené se Sbírkou právních předpisů ÚSC. V Solónovi dále najdete i obecné informace o Sbírce včetně odkazu na videomanuál a také výčet (a kompletní znění) související legislativy.

V tištěné brožuře Solóna si můžete přečíst dva zajímavé články, první se zabývá rolí spisových řádů na vašich úřadech a druhý je věnovaný tématu „milostivé léto“, tedy odpouštění dluhů, které se může dotýkat až do 28. ledna 2022 i obcí a měst.

Solón se ve svém posledním letošním čísle ještě jednou vrací k tématu poplatku za komunální odpad, který se bude od roku 2022 vybírat podle nové legislativy. Obce a města proto musí do konce roku 2021 vydat zcela novou obecně závaznou vyhlášku o místním poplatku za komunální odpad, jejíž správnost posoudí Ministerstvo vnitra. Vzhledem k velkému počtu aktuálně posuzovaných vyhlášek vydalo ministerstvo dokument, v němž vysvětluje aktuální postup posuzování obecně závazných vyhlášek a jejich návrhů, i to, jak mají být na Ministerstvo vnitra vyhlášky zasílány.

V Solónovi dále najdete informace o nových dotačních příležitostech a za zmínku stojí také materiály Ministerstva pro místní rozvoj týkající se pohřebnictví.

Tipy na práci s IS Munis přináší v modulu Mzdy návod na to, jak si upravit hromadný příkaz k úhradě. Velmi užitečný může být dále popis toho, jak si nechat v modulu Seznam obyvatel a volby nechat zaslat na e-mail informaci o blížícím se vypršení platnosti certifikátu pro základní registry.

Solón se na vaše úřady chystá i v příštím roce, pokud ho tedy ještě nemáte předplaceného, můžete si ho objednat na e-mailu solon@triada.cz. Jeho ceník najdete na www.solon.cz.

DMO Munis DVS OF ISSS