SolónPředvánoční Solón již brzy u vás

Poslední vydání Solóna tohoto roku obsahuje kromě aktualit a novinek z veřejné správy již tradičně také sérii novoročních přání jak z vašich obcí a měst, tak od zaměstnanců společnosti Triada. Kromě PF 2023 se můžete těšit i na nové Tipy na práci s IS Munis, které se v tomto čísle věnují Poplatkům, Rozpočtu Plus nebo Účetnictví. Připraveny jsou pro vás také metodické pokyny a v Solónovi nechybí ani anotace ke všem důležitým novým a novelizovaným zákonům.

Článek v tištěné brožuře Solóna se věnuje praktickým poznatkům k místnímu poplatku za odkládání komunálního odpadu z nemovité věci. Odpovídá se v něm na to, jestli správce poplatku potřebuje znát počet poplatníků, jakými způsoby lze realizovat svoz komunálního odpadu u kapacitního základu nebo zda je možné upravit v obecně závazné vyhlášce osvobození nebo úlevu.

Nejnovější Solón samozřejmě pamatuje na prezidentské volby, které se budou konat 13. a 14. ledna příštího roku. Přináší tak přehled termínů a lhůt voleb, informace o způsobu hlasování v těchto volbách nebo o tom, že prezidenta budou moci volit i lidé, kteří budou s covidem v izolaci.

Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo pro místní rozvoj a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže připravili pro obce a jejich podřízené organizace, kterým se dlouhodobě nedaří poptat dodávky energií na příští rok, soubor doporučení týkající se zajištění dodávek elektřiny a plynu. Solón dále upozorňuje na to, že Ministerstvo vnitra vydalo dvě metodické příručky, které popisují změny zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, nebo že mohou obce žádat o dotace na přizpůsobení se změnám klimatu.

Tipy na práci s IS Munis se v modulu Poplatky věnují zobrazování poznámek a tisku složenek. V Rozpočtu Plus popisují novou užitečnou funkci týkající se kontroly rozpočtu, v Účetnictví přináší návod na vyčištění účtové osnovy od nepoužívaných účtů a věnují se také práci s tiskovými sestavami.

Solón se na vaše úřady chystá i v příštím roce, pokud ho tedy ještě nemáte předplaceného, můžete si ho objednat na e-mailu solon@triada.cz. Jeho ceník a termíny vydání roku 2023 najdete na www.solon.cz.

DMO Munis DVS OF ISSS