SolónNa úřady míří vánoční vydání Solóna

Poslední vydání Solóna v letošním roce míří na úřady v tradičním adventním čase. Ještě než začnou Vánoce, je potřeba věnovat pozornost některým důležitým změnám, a samozřejmě nejenom na ně páté číslo Solóna upozorňuje.

Prvního ledna nabyde účinnosti novelizovaný zákon o místních poplatcích, a protože se bezprostředně týká všech obcí a měst, je mu v tomto vydání věnováno hodně pozornosti. Novinky v oblasti místních poplatků jsou popsány v článku tištěné brožury Solóna, který podrobně rozebírá dopady novely na obce a města. Novela mimo jiné souvisí také s odpovídající úpravou obecně závazných vyhlášek – Solón proto obsahuje vzory vyhlášek, které aktualizovalo Ministerstvo vnitra ve spolupráci s Ministerstvem financí.

Druhý článek brožury se týká dobrovolných svazků obcí – a to konkrétně dopadů novely zákona o finanční kontrole na DSO od 1. ledna 2020. Dobrovolné svazky obcí tak musí zavést systém finanční kontroly, především nastavení vnitřního kontrolního mechanismu a postupy řídící kontroly. Vše by se mělo navíc upravit ve vnitřních předpisech DSO.

Solón v tomto vydání dále upozorňuje na dotace na územní plány. Pro žadatele je připraveno celkem 15 milionů korun a žádosti o dotace je možné podávat do 11. února 2020. V Solónovi se také nachází informace o metodickém doporučení Ministerstva vnitra, souvisejícím s novelizací zákona o svobodném přístupu k informacím, nebo nejnovější Zprávy Ministerstva financí a aktuální stanoviska Ministerstva vnitra.

Ani před Vánoci nezůstanete ochuzeni o Tipy na práci s IS Munis. Určitě si přečtěte tipy věnující se novým Mzdám SQL, a dozvíte se, jak si přizpůsobovat velikost tiskových sestav, jaké jsou možnosti tisků nebo jak se klonuje opakující se pracovní poměr. Tipy jsou věnované i elektronické spisové službě, do které mimo jiné přibyla jedna příjemná novinka – a tou je tisk podacích razítek. Dočtete se také, jak se dají v ERMS definovat dopředu skupiny adresátů.

V závěru tištěné brožury je jako vždy věnovaný prostor novelizovaným právním předpisům. Solón připravil ke každé novele krátkou anotaci, abyste zákony nemuseli studovat celé, a přitom byli v obraze. Kompletní znění všech právních předpisů je pak k dispozici na CD.

Pokud Solóna na svém úřadě ještě neodbíráte, najdete jeho ceník a objednávkový formulář na www.solon.cz. Součástí prvního vydání roku 2020 budou samostatné obsáhlé Tipy na práci s IS Munis, takže se už teď máte na co těšit.

DMO Munis DVS OF ISSS